Radwanów – co warto wiedzieć?
Pierwsze, historyczne wzmianki o miejscowości pochodzą z 1310 roku. Wioska, funkcjonująca pierwotnie pod nazwą „Syfrydivilla” była własnością wielu rodów rycerskich. Wśród właścicieli wymienia się m.in.: rodzinę von Rothenburg, braci Nickela i Hansa von Ebersbachów (1475 r.), Christopha Schweinza (1535 r.), Wolffa von Brauna z Ciepielowa. Pod koniec XVIII wieku miejscowość przeszła w ręce rodziny von Eckardt.
Podział wsi i rozbudowa majątku
- Na przełomie XVIII i XIX wieku wieś została podzielona na trzy części. W części dolnej, należącej wówczas do rodziny Rauer, wybudowano dwa folwarki. Dwór otoczono rozbudowanym parkiem krajobrazowym z dwoma stawami. Do dzisiejszego dnia nie zachował się z kolei dwór, należący ówcześnie do rodziny Eckardt a znajdujący się w środkowej części Radwanowa.
- Źródła historyczne potwierdzają, że na początku XX wieku dolny i górny majątek należał do Artura Zimmermanna a przed II wojną światową właścicielem posesji został Karl Kude.
- Po zakończeniu wojny folwark w Radwanowie został przekształcony w PGR.
Renowacja Żabiego Dworu
Współczesny wygląd majątku to efekt zabiegów obecnych właścicieli Żabiego Dworu – Krystyny i Marka Woźniakowskich. Kompleksowe prace remontowe nad obiektem trwały od 1998 do 2011 roku. Budynki dawnego dworu i folwarku zaadaptowano do celów hotelowo-turystycznych, wykorzystując m.in. odzyskaną, zabytkową cegłę i dachówkę karpiową. W celu zachowania rustykalnego charakteru całej posiadłości, pracom pielęgnacyjnym poddano też 5-hektarowy park. Przewidywana jest także dalsza rewitalizacja obiektu z zachowaniem jego zabytkowego charakteru.